вівторок, 3 січня 2017 р.

Уроки музичного мистецтва 1 клас

1КЛАС

Урок 1.       Здрастуй, Музико!

Мета:  дати перше поняття про емоційний зміст музики; розвивати творчу уяву, фантазію учні; виховувати емоційну чутливість до музики.
Музичний матеріал: Б.Фільц. «Дзвенять дзвіночки»;
М.Ровенко. «Ми – першокласники!»,
Український народний танець «Гопак».
Тип уроку: урок введення в тему.
Обладнання: фортепіано, компютер.

                               Хід уроку.

1.Організаційний момент. (1 хв.)

*Вхід до класу під мелодію пісні Б.Фільц «Дзвенять дзвіночки »
2.Музичне вітання. (2 хв.)

3.Актуалізація опорних знань. (3 хв.)
Бесіда з учнями про музику.

Сьогодні,друзі ,в перший раз
 ми увійшли в музичний клас.
 Ми підемо в руці рука -
У світ,що зветься…МУЗИКА!

- Яку роль має музика у житті людини?
- Розкажіть, де ви зустрічаєтеся з музикою  ?

Проведення гри «Де звучить музика».


Плесніть у долоні, якщо там звучить музика.
у цирку;
театрі;
у лісі;
на святі;
концерті;
музичній телепередачі;
конкурсі;                                                    
у мультиплікаційному фільмі.

Проведення гри «Телевізор»:

- Уявіть, що ви увімкнули телевізор , а там показують ваш улюблений мультфільм про Машу і Ведмедя , а звуку, пісень героїв мультфільму не чути.
- Чи цікавий цей мультфільм? Тож давайте увімкнемо наш уявний
телевізор, і хай звучить пісня.
(учні виконують пісню разом з героями мультфільму «Маша та Ведмідь».
- Яку музику,пісні танці,музичні казки ви любите?

4.Мотивація навчальної діяльності. (1 хв.)

Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомство зі світом музики.
--Музика є важливою частиною життя людини, вона оточує нас із самого народження. Музика розповідає про життя, допомагає нам
краще пізнати навколишній світ. Вона робіть людину більш чуйною і доброю.

5.Етап засвоєння нових знань. (10 хв.)

-А чи завжди легко зрозуміти,про що говорить музика?
Не одразу ви навчились ходити,не одразу ви зрозумієте музику.
І тут головне-ваше бажання йти до музики,тому що любителями і знавцями музики не народжуються, ними стають. 
Ознайомлення з правилами співу.
А як же правильно   треба співати?

Про це вам розповім у вірші.
Як співати сядеш ти,
То ведмедем не сиди,
Спину гарно випрямляй.
Вільно впевнено співай.
Раз!Вдих!Заспівав!
Звук як птах закружляв.
Руки,плечі,все звільняємо.
Звучно, весело співаємо
Розучування пісні «Ми – першокласники»

- Послухайте пісню композитора М. Ровенко «Ми – першокласники».
- Кому сподобалась пісня?
- Який її настрій?
Зараз ми розучимо цю пісню по фразах.
Уявіть, що ви у лісі і чуєте луну.
Я буду співати пісню по рядочках, а ви будете моєю луною.
5.3.Ознайомлення з правилами слухання музики.(1хв.)

Настає чарівний час:
Музика іде до нас,
Та спочатку прийде тиша…
 Тож умощуйтесь скоріше,
Оченята закривайте
І тихесенько чекайте.
5.4.Слухання українського народного танцю «Гопак»,обговорення.(5 хв.)

- Послухайте український народний танець «Гопак» та визначте його характер.
Які почуття виражені в музиці.
- Певно , вам цікаво познайомитися з історією назви цього танцю.
Гопак-один із найулюбленіших танців українського народу.
У давні часи він був тільки чоловічим танцем,а сьогодні гопак танцюють і жінки.
Виник він серед вільних людей-козаків, які боронили Україну від ворогів. Це був танець – змагання в спритності і силі.
Супроводжувався танець вигуками «гоп», «гоп».
З тих пір його стали називати гопаком.

5.5.Ритмічні вправи.(5 хв.)

Передайте характер музики танцювальними рухами.
6.Узагальнення та закріплення знань.(3хв.)
- Що нового і цікавого дізналися про музику?
- Чим вона вам сподобалася?
- Які правила співу та слухання музики ви запам ятали?
-На якому інструменті грав учитель музики?
Підказка - у вірші.
 
7.Підбиття підсумків уроку (2хв.)
- Щоб зрозуміти, полюбити  музику, одного уроку замало.
  Тому завжди і скрізь слухайте музику , впускайте її у своє серце
 і душу. Співайте разом з батьками.
Музика, як казка, музика – жива.
І не треба серцю будь-які слова.


8. Вихід з класу під мелодію» «Дзвенять дзвіночки»(1хв.)



Урок 2.              Урок музичного мистецтва
                     
Мета: ознайомити першокласників з особливостями уроку музичного мистецтва;
розвивати  вміння визначати емоційний зміст музики;
виховувати інтерес , любов до музики .
Музичний матеріал: М. Ровенко « Ми – першокласники»,
Е. Гріг  “Пташка. Пісня-гра «Їжачок із барабаном»
Тип уроку: урок поглиблення теми, урок - подорож.)
Обладнання: фортепіано, комп ютер , ілюстрації до музичних творів.

                              Хід уроку

1.Організаційний момент.(2 хв.)
Діти входять в клас під звучання пісні « Ми - першокласники»
У нас урок незвичний –
На ньому все музичне:
Казки ,вірші, завдання
І навіть привітання

Музика вітає нас,
До роботи вже нам час!
3.Актуалізація опорних знань.(2хв.)
- З якими музичними враженнями прийшли на урок?
- Які музичні зустрічі були упродовж тижня?
- Яка музика зустріла вас, коли ви заходили до класу?
- Чим особливий урок мучного мистецтва?
- Що на ньому музичне?

4.Мотивація навчальної діяльності.(1хв.)
  Сьогодні на уроці я запрошую вас на екскурсію до лісу.
Ми послухаємо, які звуки там живуть: музичні чи шумові?

5.Етап засвоєння нових знань. (14хв.)
Починається наша подорож від шкільного порогу.
5.1. Прослухайте  та розучіть  пісню. « Ми - першокласники».
- Ця пісня створена сучасним композитором з Івано – Франківщини
М. Ровенко.
Повторення вивченої мелодії(вокалізом).Видеододатки\Ми першокласники+.mp4
Опрацювання тексту всіх куплетів.
Робота над виконавським розвитком.
- Зверніть увагу на чіткість виконання пісні.
Учитель:
-         Чи помітили ви, що в кінці приспіву музика на мить замовкає?
Така перерва у звучанні називається паузою. Позначається вона умовним знаком
Під час виконання пісні бажано, щоб один із учнів позначив паузу звучанням трикутника.
-У кожної людини можна відчути , як б'ється серце, знайти її пульс . У музиці також.
Пульс – серце музики . Його можна позначити рівномірними ударами.
Учитель грає мелодію пісні, учні виконують пульс плесканням у долоні.                                                                                                                                                   
5.2.Учитель. Кожного дня ми чуємо багато різних звуків.
Одні з них шумові, інші – музичні.

Шумові звуки – це звуки навколишньої природи ( шелестіння листя, на крапання дощу, шум машин…)
Музичні звуки – це ті, що виникають під час співу або гри на музичних інструментах.
Зараз ми підемо до лісу й послухаємо, які звуки там живуть?

Давайте трохи пограємось! Ми озвучимо вірш.

Лежить на небі хмарка , зітхає й буркотить
(шелестіти папером дути в шийку пляшки)
В калюжі , в калюжі щодуху крапотить
( стукати по пластмасовій коробці)
А ось маленька хмарка вискоком, ніби кінь
(пунктирний ритм на бубні)
Маленькими копитцями дінь – дінь,
( дзвіночки).
Біжить по парасольках грибочків – малюків
(дерев яні палички).
Ось і настала осінь – пора грибних дощів
( шелестіти папером).
А зараз послухаємо, хто так красиво співає в небі?

5.3.Слухання музики. Е  . Гріг  ” Пташка(2.хв.)
                           Видеододатки\Е. Григ. ' Пташка'.mp4

-         Які почуття передає музика?
-         Визначте настрій музики та дайте відповідь, на якому інструменті виконувалась пєса.
-         Звуки цієї п’єси були музичні чи шумові?
Мандруємо далі!
А хто то сидить так високо на дареві?(Ворон.)
Учитель: Послухайте казочку про ворона, який любив музику.
…. Знайшов якось ворон маленьку блискучу трубу. Сів на гілці дерева та й заграв. Побачила це сорока та й рознесла цю новину та пісеньку про ворона по всьому лісі.
Сидить ворон сам собі,
Ворон грає на трубі.
У-у-У
- Як грав ворон?
- Заспівайте разом
Перед співом гарно вдихайте, ніби вдихаєте запах чудової квітки. 5.4.Танцювальна імпровізація. Григоре Вієру «Їжачок». (5хв.)
А хто ж то під пеньочком нас чекає?
(Учитель співає пісню «Їжачок» .У кінці кожного рядка учні співають з ним і плескають у долоні. Приспів співають разом.)
Зараз ми підемо разом з музикою на галявину, де живе Їжачок, який дуже любить грати на барабані.
Послухайте пісню і рухами відтворіть все про що в ній співається.
1.     Їжачок із барабаном, бум -  бум – бум!
Цілий день пробарабанив, бум – бум – бум!
А під вечір заморився , бум, бум - бум!
І під яблуню вмостився, бум – бум  - бум!

2. Повечеряв в холодочку, бум - бум - бум!
Барабан забув в садочку,  бум - бум-бум!
Ніччю яблука зривались, бум  - бум - бум!
І удари роздавались,бум – бум  - бум!

3. Зайці здорово струхнули, бум – бум - бум!
До зірниці не заснули, бум – бум - бум !
Що робити їм лишалось, бум – бум – бум!
Бо до ранку роздавалось: бум, бум, бум!

6.Узагальнення та закріплення знань. (5хв .)
    Ось і закінчилася наша подорож.
Я хочу перевірити, чи всі повернулися з лісу!
У всіх є пісенька своя:
Ти проспівай своє ім’я.
- Які почуття викликала музика уроку?
-- Що вона відображає?
- Якими бувають музичні звуки?
- На якому музичному інструменті грав Їжачок?
- Про яку музику ви розповісте своїм батькам?

7.Підбиття підсумків уроку(2хв.)
Світ сповнений звуками, але не всі вони є  музичними.
З музичних звуків складаються чарівні мелодії,великі музичні твори. Ми вчимося розуміти мову музики. А допомагає нам урок музичного мистецтва.
Багато ви нового взнали
І дуже грамотними стали,
Ви музику не забувайте,
Читайте, слухайте, співайте.
Хай другом музика вам буде:
Вона потрібна добрим людям.

8. Вихід з класу під звучання музики Е. Гріга.(1 хв.)













 Урок 3. Вчимося слухати музику

Мета: ознайомити учнів з основними правилами сприймання              музичного твору;
формувати навички уважного та вдумливого слухання музики;
виховувати інтерес до класичної музики.
Музичний матеріал: М. Ровенко «Ми першокласники»,
П.І.Чайковський «Марш деревяних солдатиків»,
Українська народна лічилка «Раз, два, три, чотири. »
Тип уроку: урок поглиблення теми.
Обладнання:фортепіано, компютер, ілюстрації до музичних творів.

                                Хід уроку

1.Організаційний момент. (2хв.)
Вхід учнів до класу під звучання пісні М. Ровенка «Ми  першокласники».

Музичне вітання.

Урок музики у нас
Запросив усіх у клас
Привітаймо дружно всіх:
«До, ре, мі,фа, соль, ля, сі»
Плесніть, діти ,кілька раз!
До роботи - все гаразд!

2.Актуалізація опорних знань. (7хв.)

Розспівування.

Раз, два, три,чотири,
Мене грамоті учили:
І читати , і писати,
Красно пісеньку співати,
Різні танці танцювати;
Дружним маршем крокувати.

Концертне виконання пісні М. Ровенка «Ми - першокласники»
Сядь рівненько,
Прямо спину й голову тримай,
І співай легким красивим звуком,
Всі слова як треба вимовляй,
Стиха спів веди, як у розмові,
Це також наука не мала,
Щоб пісні стелились,як шовкові,
 І струмком мелодія пливла.
А тепер і я ,і ви будемо
Пісеньку вести,
Щоб сказали наші мами:
«Справді стали співаками.»


1.   Мотивація навчальної діяльності.(2хв.)

Учитель. За яких життєвих обставин звучить марш?
Учні. На святкових демонстраціях, спортивних та військових парадах, у кінофільмах та мультфільмах.
У маршу - доля особлива:
Чіткий, ритмічний, вольовий,
Він виступає шанобливо
І дух підносить бойовий.
Про мужні подвиги і славу,
Що в людській пам яті  навік,
Розкажуть в марші величавім
Дзвінки оркестри духові.

2.   Етап засвоєння нових знань. (20хв.)

5.1.Бесіда за темою уроку .
Послухайте вірш і скажіть ,як треба слухати музику?

Настає чарівний час: музика іде до нас.
Та спочатку прийде тиша…
Тож умощуйтесь зручніше,
Всі заплющить оченята,
Будемо разом чекати.
Тиша плине край вікна,
Вже заходить в клас вона,
Йде повз парти тишком – нишком
(в неї лапки, як у кішки),
Огортає цілий клас…
А за нею йде до нас звукова співуча казка.
Музико, заходь, будь ласка!            

2.2.         Слухання п’єси «Марш дерев’яних солдатиків» П.Чайковського.
-         Що ви уявляли, коли слухали музику?
-         Яким є настрій маршу?
-         Чи зручно марширувати під цю музику?
(Учні крокують під звучання маршу П.Чайковського.)
-         Цей марш не для людей, а для іграшкових, деревяних солдатиків. Композитор П . Чайковський написав його для свого племінника Володі,який любив гратися іграшковими солдатика ми.
5.3 Гра «Парад  деревяних солдатиків».(Динамічна пауза).

- Давайте проведемо гру «Парад  деревяних  солдатиків».
Умови гри: у параді бере участь група барабанщиків,  що імітують гру на барабанах; група деревяних солдатиків, що імітують специфічну ходу іграшкових солдатиків.
Повторне звучання « Маршу деревяних солдатиків».
 Діти виконують рухи під музику.
-         Кому сподобалась гра « Парад»
6. Узагальнення знань.
Пригадай музичний твір за малюнком.

ПІСНЯ
Зафарбуй табличку , яка йому відповідає.

ТАНЕЦЬ
МАРШ
 


                                              
7. Підбиття підсумків уроку.(2хв.)
- Що дізналися цікавого, нового?
- Що найбільше сподобалося на уроці?
Музика зображає рухи, ходу людини, виражає внутрішній світ людини, її почуття, настрій , думки.

Жаль урок вже закінчився.
Друзі , вдячні ми усім.
Що сьогодні ми не встигли,
Встигнемо днів через сім.

Краще музики на світі
Ще нічого не було.
До побачення вам, діти,
Не забудьте наш урок.
8. Вихід із класу під звучання «Маршу деревяних солдатиків».
(5 хв.)
Урок 4.    Щоби правильно співати…

Мета: ознайомити учнів з основними правилами співу;
            розвивати навички співацької постави, дихання та звукоутворення;
            виховувати любов до музики.
Музичний матеріал:  В.Косенко «Дощик», українська народна пісня «Ходить гарбуз по городу.»
Обладнання: фортепіано,  компютер,  підручник О.Лобова «Музичне мистецтво.»
                                              Хід уроку
1.Організаційний етап.(1 хв.)
Учні входять в клас під звучання музики П.Чайковського «Маршу дерев’яних солдатиків.»
2.Актуалізація опорних знань.(3хв.)
    Музичне вітання.
Вчитель: «Співати вчитися спіши,
                    А допоможуть нам вірші.»
Діти: «Ми прийшли у перший клас, хочемо все знати.
           Вивчимо весь звукоряд, будемо співати.
            З «до» почнемо аж до  « сі», привітаємось усі.»
3. Мотивація навчальної діяльності.(4хв.)
3.1. Повідомлення теми уроку.
- Сьогодні на уроці ми дізнаємося як правильно співати.
3.2. Мотиваційна бесіда.
- Послухайте вірш. Про який урок ідеться?
Нас звуть дзвіночки на урок,
Де звуки чисті та ясні,
Веселі танці і пісні.
Там ми разом співаємо,
На інструментах граємо,
Крокуємо,танцюємо
І музику малюємо.
- Чим займаються діти на уроках музичного мистецтва?
Відповісти на це запитання вам допоможуть малюнки.

4.  Етап засвоєння нових знань.(20хв.)
4.1. Бесіда з учнями за темою уроку.
Чи знаєте ви як правильно співати? Послухайте вірш і виконайте дії про які в ньому йдеться.
Щоби правильно співати,
Треба сісти або стати.
Спинки рівні, як тростинка,
Руки вниз чи на колінка.
Раз – увага!
Два – вдихаймо!
Три - співати починаймо!
Розспівка – вправа для голосу. Розспівування  готує голос до співу.
4.2.Розучування поспівки «Дощик.»
Давайте розучимо поспівку «Дощик.»
4.3.Слухання пєси «Дощик» В.Косенко.
- Пригадай, як слухати музику.
- Сьогодні на уроці ми послухаємо музичний твір «Дощик», який написав для дітей український композитор Віктор Косенко.
Який дощик зобразив композитор: теплий чи холодний, лагідний чи непривітний?
Чи змінюється характер музики протягом твору?
4.4. Вправа-гра. «Дощ у лісі.» Озвучте вірш.
Дощиком тепленьким  плакала хмаринка,
Наче вередлива дівчинка - дитинка.
Намочила кицю,що в садочку спала,
Сивую зозулю, що в гаю кувала,
Білку намочила, що гриби збирала…
А всміхнулось сонце -  плакати перестала!
Школярі передають шум дощу клацанням пальців,  плескаючи в долоні або граючи на шумових інструментах.

4.5. Ритмічна вправа. Танцювальні рухи під музику.

Правила співу.
Щоб правильно співати,
Треба сісти,або стати.
Спинки рівні,як тростинка,
Руки вниз чи на коліна.
В класі тиша,геть розмови!
Вже до співу всі готові?
Раз - увага! Два-вдихаймо!
Три – співати починаймо!

4. 6. Розучування української народної пісні «Ходить гарбуз по городу».
- Сьогодні почнемо вивчати ще одну пісню, у якій розповідається про вражай овочів на городі, про всіх гарбузових родичів. А про яких саме можете довідатися, послухавши вірш:
Веселий дощисько городом пробіг,
Полив нам капусту, картоплю і біб,
А ще помідори, петрушку і кріп.
Ростуть огірочки,колючі, зелені!
Ростуть, кабачки й гарбузи – отакенні!
Подивіться мультфільм «Ходить гарбуз по городу».
Які музичні частини(фрагменти ) вам сподобалися?
Виконання пісні вчителем.
Вчитель співає пісню по фразам, а діти її повторюють.

Оберіть виконавців ролей Гарбуза та виконайте її у «ролях».
А зараз пісенька барвиста.
Хто хоче бути в нас артистом?

5.Узагальнення знань (2хв.)
-   В якому настрої ми з вами працювали?
- Які музичні твори допомогли створити цей настрій ?

6. Підбиття підсумків уроку (2хв.)
Сьогодні на уроці ми дізналися як треба правильно співати.
Швидко спливають хвилинки,
От і прощатись пора.
Я на прощання вам зичу:
Щастя,  любові,  добра.


Вихід під класу під музику «Дощик» (3хв.)

Немає коментарів:

Дописати коментар