четвер, 8 грудня 2016 р.

               Локальний колір.

 Створення композиції «Осінній пейзаж»

Мета: розширити знання учнів про жанр – пейзаж;
 розвивати навички сприйняття образного мислення,
 асоціативної   пам’яті, уяви, фантазі;
виховувати естетичне ставлення до навколишнього світу: формувати  спостережливість, уміння бачити і відчувати і відчувати красу осінньої пори.

Обладнання. Малюнки (зразки дитячих робіт), ілюстрації із зображенням пейзажів, репродукції художників - пейзажистів.
Фарби, пензлі. склянка з водою, олівець, гумка, альбом, словничок.
Презентація  «Музика осені».

Тип уроку. Розширення та поглиблення знань і вмінь.




Техніка виконання. Живопис .
                                                               Осінь фарби готувала,
                                                               У відерця наливала.
                                                               Змішувала, чаклувала,
                                                               Потім все розфарбувала.
                                                               Подивіться: все довкола
                                                               Стало різнокольоровим!
                                                                                               М. Замрія.

                                     Хід уроку.

1.Оргаційний момент.

                           Всі сідайте тихо , діти,
                           Домовляймось не шуміти
                            Тож гаразд, часу не гаєм.
                           І урок розпочинаємо !

2.Актуалізація опорних знань і вмінь.

-Які ви знаєте жанри живопису?

Гра «Відгадай»

Якщо бачиш на картині
Склянку чаю на столі,
Чи компот в склянім графині,
Чи троянду в кришталі,
Може , й керамічну вазу,
Або грушку, або торт,
Навіть все оце відразу,
Знай, що це є – натюрморт.







Якщо бачиш ,що з картини
Жінка дивиться на вас,
Чи мужчина у камзолі,
Чи моряк, чи верхолаз,
Може, учень-першокласник,
Що тримає в руках букет,
Знайте, діти, ця картина
Називається-портрет.

Якщо бачиш на картині
Намальована ріка,
Чи ялинка в білій шубці,
Чи на полі два бика,
Може, навіть, на узліссі
Побудований шалаш,
Звісно ж , ця картина зветься
Не інакше як –пейзаж.

3.Повідомлення теми та мети уроку.

1)Технологія «Передбачення».

Послухайте уважно загадку. Проаналізуйте її і спробуйте здогадатися, про що йдеться. Ваша відповідь і буде  темою нашого уроку.
Коли вона заглядає в сад,
Наллється соком виноград,
І пізні яблука «Ранет»
Солодкі стануть, наче мед.
Як помандрує по гаях
З чарівним пензлем у руках,
Все розмалює на путі,
Берізки стануть золоті!
І ми її уклінно просимо:
Заходь у гості щедра…осінь




2)Вступна бесіда.

Осінь…Скільки поезії в цьому золотаво-сонячному слові і скільки радості і тихого смутку ! її часто називають «чудовою», «замріяною», «золотою», «загадковою», «незбагненною».щоразу осінь неповторна у своїй красі і витівках. А яка вона непостійна! То ніжна і лагідна, то похмура і непривітна;то весела і життєрадісна, то мрійлива .  Можливо, саме через це її не оминали і не оминають увагою поети, композитори, художники. За допомогою своїх специфічних засобів вони передають красу осінньої природи.

3).Споглядання творів мистецтва.

Бесіда за репродукцією картини. І .Левітана «Золота осінь»

Технологія «Уяви себе екскурсоводом ».

-         Що зображено на картині?

- Яка трава  восени?
- Яке небо на картині?
- Якого кольору листя на деревах?
- Якою здається вода у річці?
- Як зображено сонце?(Художник показав, що сонце освітлює верхівки дерев. Але воно вже не гріє.
- Що найбільше сподобалось вам у цій картині?
- Який настрій викликає пейзаж?
- Осінь зображена на картині суха, сонячна. Стрункі молоді берези нагадують красунь –дівчат .Художник використав яскраві осінні барви природи і передав їх на полотні, назвавши картину «Золота осінь»

4.Словникова робота.

Пейзаж –жанр образотворчого мистецтва, присвячений зображенню природи .


.
Репродукція-відтворення художнього оригіналу поліграфічним або фотографічним способом.

Гармонія - упорядкована узгодженість частини одного цілого

Локальний колір - колір, властивий забарвленню самого предмета
Видиме забарвлення самого предмета змінюється від сусідства
З іншими зафарбованими предметами, але в суворій відповідності до кольору предмета.
.
Повітряна перспектива-це уявні зміни деяких ознак предметів під впливом повітряного середовища й простору.

5.Динамічна пауза.

Вересень писати вчився,
Але швидко щось втомився,
Жовтень втому проганяє,
Йому руку простягає.
В кулачок, на замок,
А тепер зроби місток.

Жовтень втому проганяє,
Йому руку простягає.
В кулачок, на замок,
А тепер зроби місток.

Листопад - рідний брат,
По місточку пройти рад.
В другу сторону пройдеться
В кулачок рука зі жметься .
Розігнуться пальчики -
Ось веселі зайчики…
Ну досить забавлятись –
За пензлик треба братись
І малювати старатись.



А тепер заплющить очі і під звуки прекрасної музики А. Вівальді  постарайтеся згадати красиві куточки природи нашої України.

6. Практична робота учнів.

.Послідовність роботи над пейзажем.
1) Виберіть мотив і «напишіть» його в умі, що є головним на вашому малюнку.
2) Малюємо лінію горизонту.
3)Малюємо дерево і лавочку.
4)Позначимо площини теплих  і холодних  кольорів

Теплі кольори – жовтий і красний. Вони приближають предмети.
Дорогу і частину парка в глибині фарбуємо зеленими та синіми кольорами.
5)Промальовуємо крони дерев.
6)Малюнок буде обємним, якщо ми намітимо більш темні частини.
Покажемо куди падає тінь.

Добавимо червоних фарб.

7)Добавимо синіх фарб. Хай наш парк наповниться прохолодним  повітрям.
Малюємо листя, ближче до нас вони будуть крупніше, далі – менше.
8) Сядемо на лавку , послухаємо, як шелестить листя і парочку засушимо.

7.Підсумок уроку.

Аналіз учнівських робіт.
 Осінь фарби готувала,
У відерця наливала
Змішувала , чаклувала,
Потім все розфарбувала.
Подивіться! Все довкола
Стало різнокольоровим!

Оцінювання малюнків.

8.Домашнє завдання:

*намалювати малюнок «Осінь золота» в техніці друкування.
*спостерігати за деревами у стані спокою та руху;

*дізнатися про знаменитих художників.

Мої публікації

Танцювальний карнавал.

         

Мета:, ознайомити з зразками танцювальної музики різних народів; поглибити уявлення учнів про танець, як один із видів мистецтва;
розвивати вокально-хорові, слухацькі навички;
сприяти вихованню любові  до музичної творчості різних народів.
Тип уроку: інтегрований.
Обладнання:
  *компютер;
 * компютерна презентація;
 *записи музичних мелодій;
  *фортепіано;
*О.В. Лобова. Підручник для 4 класу. Київ "Школяр" .

                                              Хореографія - зрима музика.
                                                                              О.М.Сєров.


                     Хід уроку.
Організаційний момент.
1.Вхід під музику Ф. Шопена  «Полонез»( 1 хв.)                       

      Як співати сядеш ти,
      То ведмедем не сиди,
      Спину гарно випрямляй.
      Вільно, впевнено співай.                                                                                                                             Руки, плечі, все звільняємо,                                                                      Зручно, весело співаємо.
        Як співати сядеш ти,
         Головою не верти.
         Сядь гарненько, підтягнись
          І спокійно посміхнись.
2.  Музичне  вітання  (1 хв.)
- Доброго дня! Доброго дня!
   Тобі весна, рідна земля!
   Сонце нам шле привіт.
   Доброго дня, тобі світ! 
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                

                                                                                                                                                                                                                    
3. Вокально-хорова робота.(5 хв.)
А щоб було веселіше на світі жити, виконаємо пісню
«Чобітки мої червоні»(с.76 підручника 4 клас О.Лобова) виконуємо з ритмічним супроводом.
4. Повідомлення  теми уроку.(5хв.)
Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомитися
з танцювальною музикою, спробуємо довести,
 що музика не має кордонів.
А чи знаєте, ви, що Терпсихора - муза танцю. Іноді вона буває
тихою, як лісовий струмочок, або ж стрімкою, як весняний потік.
Ось, як вона про себе розповідає:                                                                  
Мені підвладне все музичне,
І в танцях ліній, і рухів ідеал,
І грація струнких дівчат,
Коли у коло всі беруться,
Або на сцені плавно вються ,                                                                                               
Красою звеселяють зал
І тішать душу.

 Ця музична історія трапилася на Планеті Барвистої музики ,            у країні Загадкових Ритмів. Тисячі сурмачів  роз’їхалися всією планетою з повідомленням:
Чекає вас палац дзеркал
На танцювальний карнавал.
Той, хто танці всі впізнає ,
Приз музичний здобуває!

 Картка реєстрації гостей танцювального карнавалу.

v Полька - чеський народний танець у швидкому темпі
v Вальс-парний бальний танець австрійського походження.

v Лезгинка-швидкий енергійний танець, поширений серед кавказьких  народів.

v Полонез - старовинний бальний польський танець урочистого характеру.
v Гопак-український народний танець.

5. Музичні творчі завдання.(15хв.)

          Першим до зали увійшов поважний красень у вишуканому вбранні. Його урочисті кроки чергувалися з галантними поклонами, а  музика нагадувала хід.
           І сьогодні  , як колись ,
            відкриваю я бали.
           Каже вам моє імя,
            що приїхав з Польщі я.                                                           Твір великого польського композитора Ф. Шопена «Полонез» став своєрідним музичним символом Польщі. Саме таким танцем відкривали бали, а ми - наш сьогоднішній урок.
Зустрічайте наступного гостя:
             Маю я таке імя,                                                                                                                                                           що здається -  з Польщі я.
             А я – Чехії дитина                                                                           і по – чеські  -  «половина»
           
Російський композитор С.Рахманінов написав «Італійську польку»
Послухайте музику. Доберіть до прослуханої вами музики  ритмічний супровід.
А тим часом у коло вступив кавалер  з дамою у атласній бальній сукні.
Жив у Австрії мій дід,                                                                      там зявився я на світ,
А тепер вже кожний знає,                                                                  як натхненно я кружляю.
Зараз підхоплю я вас -                                                                     щоб запамятали…….вальс.
(Учитель виконує вальс О. Жилінського .  Діти імпровізовано
танцюють).
                                                                                                           .
Раз-два-три, раз – два - три, раз –                                                            кличе, кружляє, захоплює нас.
Раз-два-три, раз - два - три, раз -                                                     
ніжний чарівний задумливий вальс.
       Тільки  припинилось лагідне кружляння - до центру зали подалася чорноока красуня - швидка і нестримна , наче гірська річка:
Я донька свого народу                                                       
дагестанського я роду
І гаряча, мов вуглинка,
А звуть мене….лезгинка.
                                                                                                                     Пройшлася у запальному ритмі - і загубилася серед гостей.
 Раптом зазвучали веселі бубни, мелодійні скрипки, і перед публікою з’явився бравий парубок у вишиваній сорочці й червоних шароварах. Та як топне ногою:
Маю я вкраїнську вдачу:
 коли сумно я не плачу!
Щоб усі уміли так –
Розучіть гопак.                                                                   
(Учитель грає, діти імпровізовано танцюють).
Всі загадки відгадали. А зараз-музичний подарунок –дискотека.
6.Фізкультхвилинка. (5 хв.)
Ой як було у народі,                                                                    
хоч було і так і сяк,
В українців танець зроду                                                                                   був не лише наш гопак.
Раз-два, - танець новий ,                                                                                    може рок ,а може твіст
Як танцюють наші ноги,                                                                                     то в кота танцює хвіст.
Слухайте музику і танцюйте
.(А.Данилко «Ой не будемо горювати, будемо танцювати.)


7.Підсумок уроку.(5 хв)

Проведення гри «Художник»
Пригадайте назви танців , які
звучали на уроці, в яких країнах вони народилися , в яких кольорах ви їх бачите.







 






                                                                                                                                         















1)







 








                                                                                                                                   

                                                                                                                                          









2)








                                                                                                                                               



Овал: Танцювальний карнавал.
          
Мета:, ознайомити з зразками танцювальної музики різних народів; поглибити уявлення учнів про танець, як один із видів мистецтва;
розвивати вокально-хорові, слухацькі навички;
сприяти вихованню любові  до музичної творчості різних народів.
Тип уроку: інтегрований.
Обладнання:
  *комп’ютер;
 * комп’ютерна презентація;
 *записи музичних мелодій;
  *фортепіано;
*О.В. Лобова. Підручник для 4 класу. Київ «Школяр» 2004 .

                                              Хореографія - зрима музика.
                                                                              О.М.Сєров.


                     Хід уроку.
Організаційний момент.
1.Вхід під музику Ф. Шопена  «Полонез»( 1 хв.) 

      Як співати сядеш ти,
      То ведмедем не сиди,
      Спину гарно випрямляй.
      Вільно, впевнено співай.                                                                                                                             Руки, плечі, все звільняємо,                                                                      Зручно, весело співаємо.
        Як співати сядеш ти, 
         Головою не верти.
         Сядь гарненько, підтягнись
          І спокійно посміхнись.
2.  Музичне  вітання  (1 хв.)
- Доброго дня! Доброго дня!
   Тобі весна, рідна земля!
   Сонце нам шле привіт.
   Доброго дня, тобі світ!  
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

                                                                                                                                                                                                                    
3. Вокально-хорова робота.(5 хв.)
А щоб було веселіше на світі жити, виконаємо пісню 
«Чобітки мої червоні»(с.76 підручника 4 клас О.Лобова) виконуємо з ритмічним супроводом.
4. Повідомлення  теми уроку.(5хв.)
Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомитися 
з танцювальною музикою, спробуємо довести,
 що музика не має кордонів.
А чи знаєте, ви, що Терпсихора - муза танцю. Іноді вона буває
тихою, як лісовий струмочок, або ж стрімкою, як весняний потік.
Ось, як вона про себе розповідає:                                                                  
Мені підвладне все музичне, 
І в танцях ліній, і рухів ідеал, 
І грація струнких дівчат,
Коли у коло всі беруться, 
Або на сцені плавно в’ються ,                                                                                               
Красою звеселяють зал
І тішать душу.

 Ця музична історія трапилася на Планеті Барвистої музики ,            у країні Загадкових Ритмів. Тисячі сурмачів  роз’їхалися всією планетою з повідомленням:
Чекає вас палац дзеркал
На танцювальний карнавал.
Той, хто танці всі впізнає ,
Приз музичний здобуває!

 Картка реєстрації гостей танцювального карнавалу. 

v Полька - чеський народний танець у швидкому темпі
v Вальс-парний бальний танець австрійського походження.
v Лезгинка-швидкий енергійний танець, поширений серед кавказьких  народів.
v Полонез - старовинний бальний польський танець урочистого характеру.
v Гопак-український народний танець.

5. Музичні творчі завдання.(15хв.)

          Першим до зали увійшов поважний красень у вишуканому вбранні. Його урочисті кроки чергувалися з галантними поклонами, а  музика нагадувала хід.
           І сьогодні  , як колись ,
            відкриваю я бали.
           Каже вам моє ім’я,
            що приїхав з Польщі я.                                                           Твір великого польського композитора Ф. Шопена «Полонез» став своєрідним музичним символом Польщі. Саме таким танцем відкривали бали, а ми - наш сьогоднішній урок.
Зустрічайте наступного гостя:
             Маю я таке ім’я,                                                                                                                                                           що здається -  з Польщі я.
             А я – Чехії дитина                                                                           і по – чеські  -  «половина»
            
Російський композитор С.Рахманінов написав «Італійську польку»
Послухайте музику. Доберіть до прослуханої вами музики  ритмічний супровід.
А тим часом у коло вступив кавалер  з дамою у атласній бальній сукні.
Жив у Австрії мій дід,                                                                      там з’явився я на світ,
А тепер вже кожний знає,                                                                  як натхненно я кружляю.
Зараз підхоплю я вас -                                                                     щоб запам’ятали…….вальс.
(Учитель виконує вальс О. Жилінського .  Діти імпровізовано
танцюють).
                                                                                                           . 
Раз-два-три, раз – два - три, раз –                                                            кличе, кружляє, захоплює нас.
Раз-два-три, раз - два - три, раз -                                                                     ніжний чарівний задумливий вальс.
       Тільки  припинилось лагідне кружляння - до центру зали подалася чорноока красуня - швидка і нестримна , наче гірська річка:
Я донька свого народу                                                                         дагестанського я роду 
І гаряча, мов вуглинка, 
А звуть мене….лезгинка.
                                                                                                                                                                                        .  

Пройшлася у запальному ритмі - і загубилася серед гостей.
        Раптом зазвучали веселі бубни, мелодійні скрипки, і перед публікою з’явився бравий парубок у вишиваній сорочці й червоних шароварах. Та як топне ногою:
Маю я вкраїнську вдачу:                                                                                                  коли сумно я не плачу!
Щоб усі уміли так –
Розучіть танок…гопак.


                                                                                                                                              
(Учитель грає, діти імпровізовано танцюють). 
Всі загадки відгадали. А зараз-музичний подарунок –дискотека.
6.Фізкультхвилинка. (5 хв.)
Ой як було у народі,                                                                                                     хоч було і так і сяк, 
В українців танець зроду                                                                                         був не лише наш гопак.
Раз-два, - танець новий ,                                                                                    може рок ,а може твіст
Як танцюють наші ноги,                                                                                          то в кота танцює хвіст.
Слухайте музику і танцюйте
.(А.Данилко «Ой не будемо горювати, будемо танцювати.) 
 

7.Підсумок уроку.(5 хв)

Проведення гри «Художник»
Пригадайте назви танців , які
звучали на уроці, в яких країнах вони народилися , в яких кольорах ви їх бачите.












 








      
1)














 

 




    
2)








 













     

3)










     
4) 


Які сучасні танці ви любите ?
Технологія «Незакінчене речення»
*танець -… хвилюючий і прекрасний вид мистецтва.
*танець - …емоційна насолода;
*танець - …розвиває почуття ритму;
*танець -… позитивно впливає на здоров’я.
Терпсихора - богиня танцю - панує над усім світом, випромінюючи щедру любов до людини, животворну теплоту і щирість, невгасиму віру в сонячне майбутнє.
8.Домашнє завдання: (2 хв.)

*слухати музику за власним вибором;
*придумати рухи до улюбленого танцю;
 *подивитися фільм «Танцюрист диско».

Швидко спливають хвилини ,
От і прощатись пора
Я на прощання вам зичу :
Щастя , любові , добра! 

  9. Вихід із класу під супровід  танцю « Ленька – енька »(1 хв).
 


















3)



 














4)

 

Які сучасні танці ви любите ?
Технологія «Незакінчене речення»
*танець -… хвилюючий і прекрасний вид мистецтва.
*танець - …емоційна насолода;
*танець - …розвиває почуття ритму;
*танець -… позитивно впливає на здоров’я.
Терпсихора - богиня танцю - панує над усім світом, випромінюючи щедру любов до людини, животворну теплоту і щирість, невгасиму віру в сонячне майбутнє.
8.Домашнє завдання: (2 хв.)

*слухати музику за власним вибором;
*придумати рухи до улюбленого танцю;
 *подивитися фільм «Танцюрист диско».

Швидко спливають хвилини ,
От і прощатись пора
Я на прощання вам зичу :
Щастя , любові , добра!

  9. Вихід із класу під супровід  танцю « Ленька – енька »(1 хв).